Wystawa Legiony Polskie 1914-1918 fot. Mirosława Żak, Pracownia Fotograficzna MNK

Wspaniały dar syna legionisty

Wystawa Legiony Polskie 1914-1918 w Gmachu Głównym MNK czynna jest już prawie rok. Niebawem będziemy obchodzić 101. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów. Choć do zamknięcia wystawy pozostało jeszcze blisko dwa miesiące, w  takich okolicznościach przychodzi czas refleksji. Jednym z niezwykłych momentów, które utkwiły mi w pamięci  podczas przygotowywania wystawy w 2014 roku, był dar Kazimierza Romana Grodzickiego.

Tuż przed otwarciem wystawy, w trakcie bardzo intensywnej pracy nad ułożeniem eksponatów, przyszedł do Muzeum pewien pan, który miał ze sobą pakunek. Zapytał, czy chcemy jego zwartość w darze. Po rozpakowaniu oczom naszym ukazały się prawdziwe skarby!

Były to pamiątki po jego ojcu Kazimierzu Grodzickim (1896 – ok. 1941), legioniście i wiceprezydencie Wilna w latach 30.  Wśród nich znajdowały się dwie książeczki wojskowe – pierwsza wydana po wstąpieniu do formującego się Legionu Zachodniego, z datą 4 sierpnia 1914 roku, druga z przebiegiem służby w 1 pułku piechoty Legionów Polskich,  pierścień srebrny z miniaturą odznaki „Za Wierną Służbę”, a także czapka maciejówka i opaska Wileńskiego Oddziału Związku Strzeleckiego, którego Kazimierz Grodzicki był skarbnikiem.

Karta Wojskowa Kazimierza Grodzickiego, Kraków 1914
Karta Wojskowa Kazimierza Grodzickiego, Kraków 1914
legiony czapka maciejówka,
Maciejówka, Warszawa 1935
Pamiątki legionowe Pierścień z miniaturą odznaki Za Wierną Służbę, Wilno, 1935
Pierścień z miniaturą odznaki „Za Wierną Służbę”, Wilno, 1935

W pierwszej chwili chciałem je od razu wyeksponować. Niestety, książeczki wojskowe były w nie najlepszym stanie, maciejówkę i opaskę również  nadszarpnął ząb czasu. Niemniej na przełomie 2014 i 2015 roku jedną z książeczek wojskowych oraz maciejówkę, po niezbędnych zabiegach konserwatorskich, dołączyliśmy do ekspozycji.

Książeczkę wojskową obejrzeć można w gablocie z umundurowaniem i uzbrojeniem I Brygady Legionów Polskich, maciejówka zaś jest eksponowana w ostatniej gablocie z kurtką Marszałka Józefa Piłsudskiego, zamykając niejako opowieść legionową – uszyta była prawdopodobnie na okoliczność pogrzebu serca Marszałka na wileńskiej Rossie.

Piotr Wilkosz – historyk, specjalista zajmujący się dawną bronią palną, pracuje w Dziale Militariów MNK, kurator wystawy „Legiony Polskie 1914-1918”.

Wystawę Legiony Polskie 1914-1918 można oglądać w Gmachu Głównym MNK do 30 września 2015.

Pin It

One thought on “Wspaniały dar syna legionisty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *