Warsztaty dla dzieci na wystawie W przestrzeni Smoka, prowadzenie Jagoda Gumińska, fot. Mirek Żak

Świat równoległy, czyli muzealny słownik synonimów

Paleta jaka jest, każdy widzi – powiedziałby pewnie osiemnastowieczny kanonik.  No tak,  ale współczesny „każdy” bywa różny i może widzieć całkiem inaczej,  albo co innego.

Na przykład taki, który po raz pierwszy jest w muzeum – domu malarza – i przy okazji ma, powiedzmy, sześć lat,  widzi taką prawdziwą, dużą, drewnianą i „brudną” paletę po raz pierwszy. Tak bywa. Czasem jego dotychczasowa paleta to „taka podkładka pod kostki brukowe”.

Konsola z lustrem?
A po co konsoli lustro, jak jest monitor? Niespodzianka: konsola, jeśli jest meblem, może woleć lustro od monitora! Przywykła. Od stuleci tak miewa. Zdziwienie – wielkie oczy zaglądają w głąb lustra, nie dowierzają, szukają przejścia do innego świata, poziomu, lewelu… W zasadzie nie mam nic przeciwko, niech odkryją tajemnicę, dostrzegą drugą stronę stuletniego zwierciadła.

Toaletka
Dzieci znają, zwłaszcza dziewczynki. Ale toaleta w znaczeniu kreacja, przygotowanie się do wyjścia, intymna chwila przed lusterem? Inaczej gotowalnia. I że to domena dam?!
Nieee… To oni w dawnych czasach mieli ubikację w kuchni?! Wyobraźnia zaczyna działać.

Praska do przechowywania bielizny 
Noo, chyba się pani pomyliła – do prasowania bielizny raczej. I to pewnie w tej szafie żelazko jest schowane?
No dobrze. Ustalamy, że nie o żelazko chodzi, a o mebel z mnóstwem szuflad, w których rzeczoną bieliznę się przechowywało. Bieliznę stołową na przykład. Chichot na samo wyobrażenie kompletu bielizny na wszystkie cztery stołowe nogi. Zanim dojdziemy do prawidłowego wyjaśnienia dokładnie oglądamy rzeźbione nogi i oparcia mebli.
Nie ma tego złego…

Nike Legionów?
Tym razem trochę starsi. Czytają podpis i szeptają, upewniając się nawzajem czy dobrze zrozumieli. Jakie najki Legionów? O co chodzi? Kobieta przecież nie w dresie, bez butów nawet…
To nic. Część z nich na razie zna najki, część już na lekcjach w szkole poznała boginię zwycięstwa, choćby tę, „która się waha”, część wreszcie przed rzeźbą, obrazem bosonogiej choć skrzydlatej skojarzy, jakby mimochodem, skąd jej imię na butach pierwszego na mecie.

A zresztą – to nie ich wina, że czas się nie zapętla i że dziś nie możemy spotkać Jacka Malczewskiego skonfundowanego reklamą sportowej marki.

***
Edukacja w muzeum to czasem wyjaśnianie zwykłych pojęć, zawiązywanie mocnych supełków na wątłej nici łączącej współczesność z przeszłością. Albo z innym światem równoległym – światem sztuki.

Jagoda Gumińska-Oleksy – koordynator działań edukacyjnych dla dzieci i rodzin, z wykształcenia plastyk i pedagog, od wielu lat w Sekcji Edukacji MNK. Lubi słuchać, o czym mówią dzieci, gdy rysują.

Na zdjęciu: Jagoda Gumińska prowadzi warsztaty dla dzieci na wystawie „W przestrzeni Smoka”, fot. Mirosław Żak, Pracownia Fotograficzna MNK.

 

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *