Beata Romanowicz, kurator wystawy W Przestrzeni Smoka, fot. Mirosław Żak, Pracownia Fotograficzna MN

Świat przez szkiełko chińskiego mędrca

Taaak… Okulary leżą na stole kaligrafa. Na wystawie jest to miejsce witające gości. Zaaranżowane w taki sposób, by pokazać warsztat literata – erudyty.

Były to osoby, od których oczekiwano wysokiej kultury, znajomości poezji klasycznej i umiejętności jej pięknego zapisywania. Uczony erudyta to często urzędnik (wysoce ceniona pozycja!), który tworzył poezję, potrafił malować, grał na instrumentach muzycznych i bawił się grą intelektualną.
W myśl nauk konfucjańskich, osobę szlachetną powinno cechować oddanie sześciu sztukom:
– ceremoniom,
– muzyce,
– matematyce,
– kaligrafii,
– łucznictwu,
– jeździe konnej.

Gdy po raz pierwszy dowiedziałam się o tym, to nawet przebolałam jakoś trudy matury w klasie o rozszerzonym profilu matematycznym. Okazało się po tylu latach, że to zbliżyło mnie do idei konfucjańskich sztuk!

Próby kaligrafii wciąż niedoskonałe, ale dające ogromną radość wnikania w pojęcie znaku – znaku, którego wartość można tworzyć grubością spływającej z pędzla kropli tuszu…

Trafił się kurator wystawy chińskiej jeżdżący konno – licencjonowany sędzia Polskiego Związku Jeździeckiego!

Słuchając wykładów organizowanych w trakcie trwania wystawy „W przestrzeni Smoka” prowadzonych przez znakomitych nauczycieli, naszych współpracowników z Instytutu Konfucjusza, Uniwersytetu Jagiellońskiego, wciąż wzbogacamy się o wiedzę, która prowadzi ku lepszemu, głębszemu pojęciu kultury, tradycji Chin. Ale nie tylko. Dzięki temu, że chińscy mędrcy położyli podwaliny wielu myśli filozoficznych bądź je dopracowywali, można przenieść tę wiedzę na nasze „tu i teraz”, na momenty medytacji, skupienia, modlitwy.

Stół literata, wystawa W przestrzeni Smoka.
Fot. Mirosław Żak, Pracownia Fotograficzna MNK

Taaak… Na wystawie okulary leżą na stole literata. Ale odszedł na chwilę z pracowni i…

Beata RomanowiczBeata Romanowicz – stypendystka Rządu Chińskiego, Rządu Japońskiego, Fundacji Japońskiej. Autorka i współautorka wystaw o sztuce japońskiej, autorka licznych artykułów i książek m.in. o drzeworycie japońskim. Wraz z kustoszem Beatą Pacaną współautorka wystawy „W przestrzeni Smoka. Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie”.

Wystawę W przestrzeni Smoka. Sztuka chińska ze zbiorów MNK można oglądać w Gmachu Głównym MNK do 5 lipca 2015.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *