El Greco

Św.Franciszek El Greca z kolejną wizytą w MNK

Kiedy w marcu 2015 roku pisałem tekst o „okresowych badaniach św. Franciszka” w LANBOZie, dopiero rodził się pomysł kontynuowania współpracy pomiędzy Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach i Muzeum Narodowym w Krakowie. Minął rok i… płótno Mistrza z Toledo znowu jest w naszym muzeum. W poniedziałek 6 czerwca 2016 roku w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach odbyło się oficjalne rozpoczęcie konserwacji jedynego w polskich zbiorach muzealnych obrazu El Greca „Ekstaza Św.Franciszka”.

Stało się tak dzięki porozumieniu i wspólnym ustaleniom z ks. dr. Robertem Mirończukiem dyrektorem muzeum w Siedlcach, który doceniając kompetencje i doświadczenie konserwatorów i naukowców z MNK, przekazał w nasze ręce bezcenne płótno.  Wsparcie finansowe zostało udzielone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Dziedzictwo kulturowe, priorytet: Wspieranie działań muzealnych.

Teraz, przez minimum trzy miesiące interdyscyplinarny zespół specjalistów z Muzeum Narodowego w Krakowie będzie kontynuował  i uszczegóławiał badania obrazu, wykonamy jego konserwację i restaurację, a na koniec opracujemy sparametryzowaną dokumentację stanu zachowania dzieła. Równocześnie z konserwacją, w ramach nowej strategii ochrony, zostanie wykonana stylowa rama do obrazu. Będzie ona także pełnić funkcję ramy mikroklimatycznej, zabezpieczającej arcydzieło El Greca zarówno przed dalszymi zmianami, jak i innymi, zewnętrznymi zagrożeniami.

Przebieg i aktualny postęp prac konserwatorskich będziemy systematycznie relacjonować na naszym blogu „Brzuch Muzeum” i w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram). Końcowy efekt naszych działań zaprezentujemy na specjalnym pokazie we wrześniu b.r. w Muzeum Narodowym w Krakowie, a następnie „Święty Franciszek” powróci do Siedlec, gdzie na stałe będzie eksponowany w Muzeum Diecezjalnym.

Janusz Czop

 

Janusz Czop – Główny Konserwator MNK

 

ZESPÓŁ MNK realizujący projekt:

 • Janusz Czop – Główny Konserwator MNK
 • Elżbieta Zygier – Kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach
 • Katarzyna Novljakovic – Kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa w Muzeum XX Czartoryskich
 • Anna Grochowska-Angelus – Pracownia Konserwacji Malarstwa w Muzeum XX Czartoryskich
 • dr Barbara Łydżba-Kopczyńska – Kierownik LANBOZ
 • dr Julio del Hoyo – LANBOZ
 • Piotr Frączek – LANBOZ
 • dr Anna Klisińska-Kopacz – LANBOZ
 • Michał Obarzanowski – LANBOZ
 • Joanna Sobczyk – LANBOZ
 • Stanisław Tańcula – Kierownik Pracowni Konserwacji Ram i Pozłotniczej

Konsultacja z zakresu historii sztuki:
dr hab.  Andrzej Betlej – Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie

Zdjęcie główne: fot. Elżbieta Zygier – Kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach

Zobacz także:

 

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *