Uzupelnianie_ubytkow_zaprawy_1000

Św. Franciszek El Greca gotowy na spotkanie z publicznością

To już ostatnia notka dotycząca konserwacji obrazu El Greco „Ekstaza św. Franciszka” w MNK. Oznacza to, że kończymy naszą pracę i już tylko dni dzielą nas od rozstania ze św. Franciszkiem, ale też od tego co najważniejsze i bardzo oczekiwane, czyli pokazania publiczności obrazu po konserwacji. Od 26 listopada do 4 grudnia b.r. odrestaurowane arcydzieło El Greco podziwiać będzie można w naszej Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, następnie obraz wróci do Siedlec, gdzie już na stałe będzie eksponowany w Muzeum Diecezjalnym.

Wizyta dr Izabelli Galickiej, fot. MNK
Wizyta dr Izabelli Galickiej, fot. MNK

W ostatnim czasie nie tylko bardzo wiele działo się z samym obrazem, ale też głośno było wokół niego. Wyjątkowym momentem było spotkanie przy dziele z dr Izabellą Galicką, która wspólnie z Hanną Sygietyńską odkryła go w 1964 roku i potwierdziła, że autorem „Ekstazy św. Franciszka” jest El Greco. Pani Izabella była wzruszona, widząc św. Franciszka w tak dobrej kondycji.

Sam obraz przeszedł kolejne, zaplanowane etapy prac, czyli: prasowanie na stole dublażowym z równoczesną regeneracją dublażu na wosk, wykonanego w trakcie konserwacji w 1974 r., zakładanie kitów w miejscach ubytków zaprawy, nabicie płótna na nowe, drewniane krosno. Następnie obraz zawerniksowano i przystąpiono do retuszowania ubytków warstwy malarskiej. Cały czas praca prowadzona jest pod powiększeniem i kontrolą UV, tak aby kropki farby stawiane były przez konserwatorów tylko w granicach ubytków i nie zachodziły nawet w najmniejszym stopniu na oryginał.

Ważnym punktem programu prac jest wykonanie odpowiedniej ramy. I również tutaj wyszliśmy już na ostatnią prostą. Drewniana rama została zagruntowana, wykonano złocenia i komisyjnie wybrany został kolor temperowej farby, którą częściowo pomalujemy ramę i wykorzystamy do wykonania w technice sgraffito ornamentalnej dekoracji w jej narożnikach.

Konserwacja obrazu El Greco „Ekstaza Św. Franciszka” przebiegała zgodnie z przygotowanym programem oraz także zgodnie z oczekiwaniami przyniosła nowe odkrycia i nową wiedzę, o czym częściowo już pisałem na blogu. Odrestaurowane dzieło można oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach pomiędzy 26 listopada, a 4 grudnia b.r.  Serdecznie zapraszam!

 

Janusz CzopKonserwację obrazu El Greca „Ekstaza św. Franciszka” relacjonuje na blogu Janusz Czop – Główny Konserwator MNK

 

 

P.S. Jest oczywiste, że gwiazdą pokazu będzie św. Franciszek, ale Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało na ten okres coś więcej. Mamy dla naszych gości podwójną niespodziankę!

 

Zespół MNK  realizujący projekt:

Janusz Czop – Główny Konserwator MNK
Elżbieta Zygier- Kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach
Katarzyna Novljakovic- Kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa w Muzeum XX Czartoryskich
Anna Grochowska-Angelus- Pracownia Konserwacji Malarstwa w Muzeum XX Czartoryskich
dr  Barbara Łydżba-Kopczyńska- Kierownik LANBOZ
dr Julio del Hoyo- LANBOZ
Piotr Frączek – LANBOZ
dr  Anna Klisińska-Kopacz- LANBOZ
Michał Obarzanowski- LANBOZ
Joanna Sobczyk- LANBOZ
Stanisław Tańcula- Kierownik Pracowni Konserwacji Ram i Pozłotniczej

Konsultacja z zakresu historii sztuki:
dr hab. Andrzej Betlej – dyrektor MNK

 

Zobacz także:

Pin It

One thought on “Św. Franciszek El Greca gotowy na spotkanie z publicznością

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *