SS_Antoni_Pustelnik_Lucja_1038

Sekrety malarstwa Carla Crivellego

W The Walters Art Museum w Baltimore (Maryland),  jednym z największych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej muzeów sztuki, odbyła się w tym roku wystawa A Renaissance Original Carlo Crivelli. Zgromadzono na niej dzieła jednego z najbardziej oryginalnych artystów włoskiego Quatrocenta, wybitnego malarza Carla Crivellego (ok. 1430 – 1495).

Na wystawie prezentowano obraz  Św. Antoni Pustelnik i św. Łucja (fragment ołtarza), pochodzący  ze zbiorów Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Carlo Crivelli
Carlo Crivelli, „Św. Antoni Pustelnik i św. Łucja”. Surowa postać ascetycznego św. Antoniego kontrastuje z delikatną urodą młodej świętej męczennicy.

Crivelli tworzył w okresie renesansu dzieła zachwycające swą szlachetnością i dekoracyjnością. Jego styl był silnie związany z tradycją gotyckiego malarstwa tablicowego. W swej twórczości pozostał wierny technice temperowej, stosował złote tła i pastiglia d’oro – technikę polegającą na nadawaniu niektórym szczegółom obrazu trójwymiarowego modelunku wykonanego w zaprawie. Przedstawiane w swych obrazach postaci Madonn i świętych często otaczał pełnymi przepychu girlandami soczystych owoców i warzyw. Artysta malował wyłącznie obrazy religijne.

Carlo Crivelli
Zanim artysta namalował wizerunek świętego Antoniego narysował jego postać delikatną kreską. Rysunek jest czytelny w podczerwieni.

 

Carlo Crivelli
Niekiedy rysunek kompozycyjny prześwieca przez warstwy farby, jak jest to widoczne na zdjęciu przedstawiającym rękę świętej Łucji.

 

Carlo Crivelli
Crivelli wprowadza trzeci wymiar do swoich dzieł poprzez uwypuklenie aureol oraz elementów dekoracyjnych stroju postaci w technice pastiglia d’oro.

 

Crivelli jest autorem ogromnego poliptyku z kościoła Porto San Giorgio w mieście na wschodnim wybrzeżu Włoch. Obraz  Św. Antoni i św. Łucja namalowany został do zwieńczenia jednego ze skrzydeł tego ołtarza.

Carlo Crivelli
Rekonstrukcja układu scen poliptyku z kościoła Porto San Giorgio

Na wystawie dzieł mistrza w Baltimore prezentowane były między innymi cztery spośród sześciu obrazów stanowiących niegdyś wspaniałą całość ołtarza. Wypożyczony ze zbiorów Fundacji Książąt Czartoryskich obraz, po raz pierwszy od 1 poł. XIX wieku, był eksponowany razem z innymi fragmentami ołtarza, które znajdują się obecnie w europejskich i amerykańskich muzeach.

Malgorzata_Chmielewska

Ponieważ w 2008 roku przeprowadzałam pełną konserwację obrazu Św. Antoni Pustelnik i św. Łucja w Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby przy Muzeum Książąt Czartoryskich miałam przyjemność towarzyszyć mu w podróży w 2016 roku do Baltimore w USA.

MChmielewska

Małgorzata Chmielewska – konserwator w Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Książąt Czartoryskich

Pin It

One thought on “Sekrety malarstwa Carla Crivellego

  1. Bardzo ciekawe, nareszcie znalazłam w tym wpisie wyjaśnienie tematu, który ciekawił mnie od czasu wizyty w Pinakotece Brera. Stałam przed dziełem Carla Crivelliego http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3767535,5,10,76351,Mediolan-Pinakoteka-Brera.html i zastanawiałam się , jak twórca uzyskał taki efekt. Pisze Pani o trójwymiarowym modelunku , ja miałam wrażenie, że niektóre elementy -klucz , medaliony, są jakby doklejone. Czy to możliwe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *