Beata Romanowicz, kustosz MNK

Przywilej kustosza

Przywilejem kuratora wystawy jest praca w bezpośrednim kontakcie z dziełem.

Kontrasty – uzupełnienia. Gładkość błyszczącej glazury ponad surową podstawą naczynia

Niezwykle fascynujące są naczynia o ciężkim glinianym czerepie, na który spływa opadająca ciężko glazura. Jej krople, leniwie spływając po brzuścu naczynia, zastygają w pewnym momencie. Nagłe zatrzymanie kropli nad podstawą naczynia tworzy niemal narrację – jakby naczynie opowiadało o wędrówce, którą nagle przerwano.Tak niezwykłe chwile utrwalone w XI,  XII, XIII wieku…

Kontrast dotyku gładkiej szkliwionej powierzchni z chropawą, surową podstawą jest moim niezapomnianym doświadczeniem.

Jednak nawet kustosz nie mógł doświadczyć tego, co było udziałem Chińczyków pijących herbatę z tych niezwykłych czarek. Pozostają w sferze wyobraźni wrażenia mędrców w XIII wieku pochylonych nad aromatem tego napoju.

Beata RomanowiczBeata Romanowicz – stypendystka Rządu Chińskiego, Rządu Japońskiego, Fundacji Japońskiej. Autorka i współautorka wystaw o sztuce japońskiej, autorka licznych artykułów i książek m.in. o drzeworycie japońskim. Wraz z kustoszem Beatą Pacaną współautorka wystawy „W przestrzeni Smoka. Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie”.

Zdjęcie główne: Mirosław Żak – Pracownia Fotograficzna MNK.

Pin It

2 thoughts on “Przywilej kustosza

  1. Śliczny opis, bardzo się cieszę że są w Polsce ludzie którzy doceniają ten niezwykły, bo nieoczywisty, rodzaj sztuki jakim jest parzenie herbaty. Wystawa przygotowana przez Panią musi być przepiękna.

    1. Ta ceramika wydobywa z naszej wrażliwości to, co najpiękniejsze. Dziękuję za tak miły komentarz. Będzie zaszczytem gościć Panią na wystawie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *