Rozmowy o archeologii

Porozmawiajmy o… archeologii

Za nami kolejny sezon spotkań dla seniorów z cyklu „Rozmowy o archeologii”. Spotkań niezwykłych, pozwalających spojrzeć na kolekcję MNK pod nieco innym kątem, bo okiem archeologa. Dla wielu osób zaskoczeniem było jak wiele wątków archeologicznych skrywają w sobie galerie Muzeum.

W przeciągu tych kilku miesięcy, w różnych oddziałach MNK, rozmawialiśmy o dawnych kulturach, różnych kategoriach zabytków, metodach badań i warsztacie pracy archeologa. W centrum naszego zainteresowania znalazły się muzealne zabytki, które wspólnie analizowaliśmy i interpretowaliśmy. Staraliśmy się poznać pracę archeologa „od podszewki” i obalić mity krążące wokół tego zawodu.

Uczestnicy spotkań chętnie pracowali (m.in. tworząc opisy zabytków) i dyskutowali, czasem zresztą bardzo burzliwie. Okazuje się, że niektóre tematy budzą kontrowersje nie tylko wśród profesjonalnych badaczy.

Spotkanie z cyklu "Rozmowy o archeologii" w Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, fot. Filip Skowron - Dział Edukacji MNK
Spotkanie z cyklu „Rozmowy o archeologii” w Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, fot. Filip Skowron – Dział Edukacji MNK

Dla edukatora prowadzenie takich spotkań było niezwykłym wyzwaniem, musiałam zmierzyć się z pytaniem: jak w prosty sposób wytłumaczyć tak obszerną i dla wielu nową dziedzinę wiedzy? Jak przybliżyć nieraz skomplikowane zagadnienia i ich nie spłycić? Jak zostawić uczestnikom pole do interpretacji a nie narzucić własnej? A nie ma na to łatwej i jednoznacznej odpowiedzi.

Spotkanie z cyklu "Rozmowy o archeologii" w Sukiennicach, fot. Agnieszka Fluder - Współpracownik Działu Edukacji MNK
Spotkanie z cyklu „Rozmowy o archeologii” w Sukiennicach, fot. Agnieszka Fluder – Współpracownik Działu Edukacji MNK

Mam nadzieję, że miniony sezon był dla uczestników inspirujący i jeszcze bardziej zaciekawił ich archeologią. Obecnie w Dziale Edukacji MNK przygotowujemy nowy harmonogram tematów. A od października po raz kolejny zapraszamy do rozmowy!

 

EdytaKus Edyta Kuś – archeolog i edukator. Pracuje w Dziale Edukacji MNK

 

 

Zdjęcie główne: Jacek Złoczowski – Pracownia Fotograficzna MNK

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *