MB_Tatiszczewska

Polska relikwia narodowa będzie konserwowana w MNK

Na prośbę Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen Sikorskiego (IPMS) oraz Polskiego Ośrodka Katolickiego pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Londynie, Muzeum Narodowe w Krakowie podjęło się wykonania na własny koszt konserwacji i restauracji kopii obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej namalowanej w 1941 roku w Tatiszczewie (ZSRR) przez kpr. Piotra Sawickiego. Obraz wraz z ramą stanowi bezcenną pamiątkę z okresu II wojny światowej, posiada wielką wartość historyczną i religijną i zasłużenie traktowany jest dzisiaj jako relikwia narodowa.

relikwia narodowa
Obraz Matki Bożej „Tiatiszczewskiej” namalowany przez kpr. Piotra Sawickiego

Mocno zniszczony w czasie wojennej peregrynacji wymagał konserwacji, która została wykonana w 1946 roku we Włoszech i polegała na przemalowaniu większości kompozycji. W takim stanie zachowania obraz dotrwał do chwili obecnej. Dzisiaj jego kondycja nie jest dobra, a przede wszystkim zmieniony wtórnym przemalowaniem wygląd jest daleki od oryginału.

Muzeum Narodowe w Krakowie podjęło wyzwanie i przeprowadzi kompleksową konserwację i restaurację obrazu,  której towarzyszyć będą badania i analizy laboratoryjne. Prace zaplanowano na 12 miesięcy, a po ich zakończeniu w 2019 roku obraz Matki Bożej „Tiatiszczewskiej” będzie czasowo eksponowany  w MNK, po czym powróci do Londynu.

Obraz Matki Bożej "Tiatiszczewskiej", odwrocie
Obraz Matki Bożej „Tiatiszczewskiej”, odwrocie

 

HISTORIA OBRAZU MATKI BOŻEJ TATISZCZEWSKIEJ

Kopia obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej namalowana w październiku – listopadzie 1941 roku w Tatiszczewie (ZSRR) przez kpr. Piotra Sawickiego z 15. Pułku „Wilków” Armii Polskiej na Wschodzie, z okazji wizyty Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Ramę wyrzeźbił st. strzelec Władysław Żołdak, żołnierz tego samego Pułku. Dzieło swoje podarowali o. Tadeuszowi Walczakowi TJ, kapelanowi „Wilków”. Obraz, stanowiący integralną część ołtarza polowego, przeszedł wraz z wojskiem drogę od Rosji przez Palestynę, Egipt do Włoch i towarzyszył II Korpusowi gen. Andersa w kampanii włoskiej. W roku 1946 obraz przybył wraz z wojskiem do Londynu i po latach peregrynacji z o. Walczakiem wśród wspólnot polskich w Północnej Rodezji (dzisiejsza Zambia) przekazany został przez o. Walczaka w 1970 roku Kołu 15pp. „Wilków”. Ci oddali obraz Instytutowi Polskiemu i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie. Instytut i Muzeum, wychodząc naprzeciw poszukiwaniom wizerunku Matki Bożej Miłosierdzia przez ojców jezuitów z Willesden Green, dla parafii pod tym wezwaniem, w 1975 roku oddał jej w depozyt na potrzeby kultu obraz z Tatiszczewa, pozostając dalej jego właścicielem. Obraz znajduje się obecnie w kaplicy Ojców Jezuitów w parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Londynie, na Willesden Green.

 

Janusz Czop

 

 Janusz Czop – Główny Konserwator MNK

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *