Olga Boznańska, Autoportret, 1897

Olga Boznańska wróciła do domu

Po wielu przygodach – konserwacjach, badaniach, wystawach trwających nieprzerwanie od października 2014 roku – Olga Boznańska wróciła do domu, czyli do krakowskiego muzeum. Jej prace – te najlepsze z najlepszych  można znów oglądać w stałej ekspozycji Galerii Sztuki Polskiej XX wieku.

Olga Boznańska,  Galeria Sztuki Polskiej XX w. Fot. Jacek Złoczowski, Pracownia Fotograficzna MNK
Fot. Jacek Złoczowski, Pracownia Fotograficzna MNK

Można więc, będąc bogatszym o zdobyte na wystawie doświadczenia i wiedzę o jej inspiracjach, znów podziwiać tajemniczą „Dziewczynkę z chryzantemami”, nastrojowe „Kwiaciarki”, portret naczelnego dekadenta Monachium przełom XIX i XX wieku – przystojnego Pawła Nauena, dostojną matronę – Jadwigę z Sanguszków czy nowoczesne w swojej malarskiej formie widoki z okna pracowni Artystki.

Strona wystawy „Olga Boznańska”

Boznańska wróciła pełna chwały – bogatsza w doświadczenia, a przede wszystkim doceniona. Ta skromna malarka, niepotrafiąca, a może nic chcąca, dbać o swoje interesy, do której Feliks „Manggha” Jasieński pisał:

A teraz na zakończenie muszę Pani „nawymyślać”. Prowadzi Pani swoje interesy finansowe pod psem, gdzie tam, pod setką psów, i to w dodatku zdechłych. Dowody? Sprzedała Pani trzy obrazy i dała czwarty, którego wartość przewyższa sumę otrzymaną za sprzedanie dzieła. Rezultat: zamiast plusów, minusy w kieszeni. To jest bardzo paskudny interes, a śmiem twierdzić, że inne są w tym samym guście…

zdobyła rekordową – jak na Polskie warunki liczbę odwiedzających!

W Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Warszawie widziało ją blisko 169 tys. zwiedzających.

A my z dr Ewą Bobrowską dalej myślimy o wydaniu katalogu dzieł wszystkich Olgi Boznańskiej. Wystawa utwierdziła nas tylko w tym zamiarze!  Przypuszczamy, że jej dorobek artystyczny to ponad 1200 obrazów. Liczba imponująca, ale dla nas będąca wyzwaniem – bo naszą ambicją jest zestawienie wszystkich prac.  Ale Boznańskiej takie podsumowanie twórczości należy się.

Dlatego bardzo proszę, jeżeli posiadają Państwo obrazy Artystki,  o zgłaszanie ich do mnie: ukozakowska@mnk.pl.

Oczywiście gwarantujemy pełna dyskrecję! Może warto, aby wiszący na ścianie obraz został opublikowany w takim wydawnictwie. To nie tylko potwierdzi jego autentyczność, ale również wpłynie na jego wartość.

Urszula Kozakowska-ZauchaUrszula Kozakowska – kurator (wraz z dr Ewą Bobrowską) wystawy Olgi Boznańskiej w MNK, historyk sztuki, kierownik Działu Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby MNK.    

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *