Olga Boznańska w pracowni

Olga Boznańska na balu i w pracowni. Ubiory artystki w kolekcji MNK

W 1958 roku do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie została włączona spuścizna po Oldze Boznańskiej, zapisana w testamencie przez Anielę Jastrzębską–Lawendowską, przyjaciółkę malarki. W jednej ze skrzyń przywiezionych z Paryża znalazły się ubiory i akcesoria mody używane przez artystkę. Zmięte i zakurzone: suknia balowa, spódnice, kamizelki, bielizna odzyskały blask w Pracowni Konserwacji Tkanin MNK.

Olga Boznańska aż do swojej śmierci w 1940 roku przechowywała ubiory pamiętające jeszcze czasy jej młodości. Znalazła się wśród nich suknia balowa. Boznańska nigdy nie wyszła za mąż i jeszcze jako kobieta niemal 30-letnia nosiła suknie typowe dla panien, w niewinnych pastelowych kolorach. Taka właśnie suknia trafiła do kolekcji MNK. Uszyta została na szczupłą, drobną osóbkę, a wykonano ją z przejrzystej, matowej, bawełnianej gazy na tle błyszczącego atłasu. Głęboki dekolt sukni zdobi falbana z ażurowego haftowanego tiulu i trzy aksamitne bladożółte róże. Kontrast tego co matowe i błyszczące, przejrzyste i nieprześwitujące, był bardzo charakterystyczny dla mody czasów secesji. Najbardziej dekoracyjną częścią sukni są olbrzymie, „balonowe” rękawy, modne około 1895 roku.

Suknia balowa Olgi Boznańskiej
Suknia balowa Olgi Boznańskiej

Wspaniała spódnica z długim trenem, uszyta z bladożółtego jedwabiu, również służyła artystce na wielkie wyjścia. Z delikatną barwą spódnicy kontrastują mocne akcenty głębokiej czerwieni aksamitnych patek ze złotymi guziczkami, przytrzymujących białą, gipiurową koronkę zdobiącą tren.

blog_boznanska_spodnica_1500
Spódnica Boznańskiej, fot. Karol Kowalik – pracownia fotograficzna MNK

Dla każdego wielbiciela twórczości Olgi Boznańskiej szczególne znaczenie będą miały ubiory, które nosiła na co dzień, również w swojej pracowni. Zachowała się ciepła spódnica z perkalu w kolorze niebieskim w białe kropki, dwie kamizelki noszone z białą bluzką, a przede wszystkim płócienny roboczy fartuch w białe i niebieskie prążki.

blog_boznanska_grochy_1400
Spódnica Boznańskiej, fot. Karol Kowalik – pracownia fotograficzna MNK

 

Joanna Kowalska – historyk i historyk sztuki, kierownik Działu Tkanin MNK, zajmuje się historią mody XIX i XX wieku

Wystawę Olga Boznańska była prezentowana w Gmachu Głównym MNK od 26 października 2014 do 1 lutego 2015.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *