WP_20180911_15_24_23_Pro

Okolica i jej znaczenie

Coraz większą uwagę zwracamy na okolicę, w której żyjemy. Czy  otacza nas zieleń, czy wokół nas jest odpowiednio dużo przestrzeni? Już od kilku lat Muzeum realizuje działania, które mają zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt związany z przestrzenią miasta. Sprawdzamy czyje imiona i nazwiska noszą nasze ulice i place i wyjaśniamy kim byli ludzie, których przywołujemy podając nasze adresy zamieszkania?

Zaczęło się od Azorów.  Jeden z bloków na ulicy Marii Jaremy ozdobił mural przedstawiający pracę artystki. Okoliczni mieszkańcy znaleźli wówczas w swoich skrzynkach pocztowych informację o artystce i zaproszenie do muzeum, gdzie mogli zobaczyć jej dzieła w oryginale.

W 2016 roku na warsztat wzięliśmy ulice Władysława PodkowińskiegoWojciecha Weissa oraz park Stanisława Wyspiańskiego. To właśńie w tych miejscach odbywały się proste działania aktywizujące przechodniów i odnoszące się do dzieł poszczególnych artystów. Po zakończeniu spotkań w przestrzeni miasta, w muzeum odbyło się podsumowanie akcji.

W tym roku natomiast chcieliśmy uczcić 100 rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych i poświęcić tegoroczną edycję paniom. Choć nie ma w naszym mieście zbyt wielu ulic upamiętniających kobiety, nie brak jednak miejsc z nimi związanych.  Na bohaterki poszczególnych działań wybraliśmy: Olgę Boznańską, Izabelę Czartoryską, Elżbietę Czapską i Helenę Modrzejewską. Tym razem na uczetników czekaliśmy w przestrzeni miasta i w muzeum.

Gdzie dokładnie? Proszę zobaczyć:

Okolica 3 (1)Niewątpliwie najciekawszą przestrzenią przygotowaną na potrzeby akcji była niedostępna na co dzień Pracownia Olgi Boznańskiej, pełniąca obecnie pełni funkcję Biura Karier ASP. Za jej udostępnienie i fascynujące opowieści dziękujemy pani Joannie Groszek.

Uczestnicy, którzy poradzili sobie z przygotowanymi przez nas zadaniami mogli zbierać specjalne piecząrki. Uzupełniony karnet gwarantował darmowy wstęp na pokaz Damy z gronostajem. Nie będzie to chyba wielkim zaskoczeniem jeśli zdradzimy, że jedyną osoba której udało się zebrać komplet to… kobieta.

WP_20180911_15_52_13_Pro

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *