rzemioslo_1038x576_1

Nowe obiekty w Galerii Rzemiosła Artystycznego

Co roku wiosną pracownicy magazynu zbiorów rzemiosła artystycznego wspierani przez wykwalifikowanych opiekunów ekspozycji muzealnych przeprowadzają sprzątanie Galerii Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym MNK, a jest to nie lada wyzwanie logistyczne.

Dokonaliśmy przeglądu prawie 4.000 wyjątkowo kruchych i cennych muzealiów. Podczas trzech tygodni kwietnia (od 04.04. do 22.04.2016) przywróciliśmy blask dziewięciu salom i prawie stu gablotom, w których prezentujemy zbiory. Eksponaty zostały poddane corocznej ocenie przez wszystkie pracownie konserwacji działające w Muzeum, a wybrane obiekty przeszły zabiegi konserwatorskie. Wiosenne porządki na ekspozycji stałej to także czas cyklicznej wymiany zabytków szczególnie wrażliwych np. tych wykonanych z papieru czy tkanin.

W trakcie prac porządkowych zdecydowaliśmy o zmianie ekspozycji w jednej z sal. Wybraliśmy kilkanaście obiektów sakralnych z kości słoniowej (krucyfiksy, fragmenty figur Chrystusa Ukrzyżowanego, modlitewnik) i innych przedmiotów kościanych (m.in. pudełka, prochownicę, laski, przycisk do papieru, figurki żebraków i kapeli muzykantów), którym zaginiony blask przywróciły konserwatorki Elżbieta Kuraś i Małgorzata Pisulińska z Pracowni Konserwacji Rzemiosła Artystycznego. Wykonano zabiegi konserwatorskie przygotowujące obiekty do ekspozycji: odczyszczono z kurzu powierzchniowego, usunięto stare, napisane w niewłaściwych miejscach numery inwentarzowe, sklejono odłamane fragmenty kilku obiektów oraz zabezpieczono powierzchnie konserwowanych przedmiotów. Elżbieta Kuraś przeprowadziła pełną konserwacją wyjątkowego obiektu: ażurowo wycinanej z kości słoniowej sceny „Ukrzyżowania” z architektoniczną oprawą, który został umieszczony na głównej ścianie jako dominanta tej ekspozycji.

Wyrafinowane piękno fragmentu kolekcji MNK zobaczyć można w sali, w której do tej pory prezentowane były zabytki związane z księciem Józefem Poniatowskim. Poniżej prezentujemy wybrane obiekty przed i po konserwacji.

Tekst: Józefa Krysińska – kierownik Magazynu Rzemiosła Artystycznego i Małgorzata Pisulińska – kierownik Pracowni Konserwacji Rzemiosła Artystycznego

Zdjęcie główne: Nowa aranżacja w Galerii Rzemiosła Artystycznego, fot. Bartosz Cygan – Pracownia Fotograficzna MNK

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *