007_fot_Mateusz_Szczypinski_1140x500

Na początku była dziura…

…raczej nie ta ozonowa chociaż trop ekologiczny też się pojawi. 😉

Dziura, o której mowa pojawiła się w uszkodzonym przez wiatr banerze do wystawy „Potęga Awangardy”, którą do końca maja można było oglądać w Kamienicy Szołayskich. Baner został wymieniony na nowy, a uszkodzony postanowiono zutylizować – to standardowa procedura w tego typu przypadkach. Ponieważ jednak w Dziale Edukacji lubimy te mniej standardowe rozwiązania, postanowiliśmy twórczo wykorzystać uszkodzony baner.

 

Tak zrodził się pomysł na warsztaty z upcyclingu „Idź z Awangardą!”. W piękne sobotnie popołudnie grupa uczestniczek poznała  ideę twórczego przetwarzania pozornie niepotrzebnych materiałów (w pierwszoplanowej roli wystąpił oczywiście dziurawy baner). Nawiązując do ducha epoki, do której odwoływała się wystawa oraz nieszablonowych artystycznych rozwiązań, uczestniczki wykonały z niego własne torby. Pod czujnym okiem  Magdy Olearczyk-Porębskiej z pracowni Trashki panie poznały tajniki wykroju toreb oraz z równie niekonwencjonalnych materiałów zaprojektowały i dobrały indywidualne dodatki (np. rowerową dętkę jako zabezpieczenie dna lub pasy samochodowe, które stały się uchwytami). I rzeczywiście poszły z Awangardą. Na ramieniu.

Okazało się, że ten baner nie jest jedynym, który czeka na znalezienie nowego zastosowania. Kolorowe banery do minionych wystaw zyskały nowe życie. Zostaliśmy przy pierwotnym pomyśle, ale poszliśmy o krok dalej realizując go na szerszą skalę. Trashki uszyły również torby i plecaki dla naszych edukatorów, osób, które na co dzień pracują z publicznością oprowadzając oraz prowadząc lekcje i warsztaty. EduTorby są wykorzystywane przy muzealnych działaniach, ale można je spotkać również na ulicach Krakowa – na ramionach i w dłoniach naszych przewodników i edukatorów. Dzięki tym działaniom nie tylko przedłużyliśmy życie  takich wystaw jak „Rodin/Dunikowski” czy „Złoty wiek malarstwa węgierskiego”, ale również nadaliśmy mu inną formę. Baner reklamujący wystawę, który jest dużych rozmiarów i zwykle bywa oglądany z daleka, z bliższej perspektywy wygląda zaskakująco inaczej. Najmniejsze detale stają się dominującymi motywami, a kolory w połączeniu z dodatkami zyskują nową jakość.

Te torby pamiętają nasze wystawy – metka z takim tekstem  towarzyszy każdej z upcyclingowych eduToreb. Podobno zwracają uwagę przechodniów – koniecznie dajcie znać, czy spotkaliście je na mieście.

 

Kasia MaziarzKatarzyna Maziarz – absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, oligofrenopedagog, animator, edukator muzealny. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, współtworząc programy dla rodzin i najmłodszych zwiedzających. Miłośniczka Młodej Polski i brudzących się w muzeum dzieci.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *