Ask a curator... Michał Dziewulski MNK

Kto pyta nie błądzi!

14 września już po raz szósty nasze muzeum wzięło udział w międzynarodowej akcji odbywającej się na Twitterze #AskACurator. Trzech kuratorów MNK specjalizujących się w różnych dziedzinach – Michał Dziewulski (militaria), Asia Kowalska (tkaniny) z Działu Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów oraz Beata Pacana z Działu Sztuki Dalekiego Wschodu odpowiedziało na blisko 50 pytań, które płynęły z całego świata. Oto niektóre z nich.

Ask a Curator Day MNK

Odpowiada Michał Dziewulski (militaria) z Działu Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów

Jakiego Świętego Graala brakuje w Waszych zbiorach?
MD: Z mojego punktu widzenia, naszym brakującym Świętym Graalem jest wczesna broń husarska i wspaniałe zbroje z XVI wieku.
Właśnie wyguglowałem broń husarską – jest niesamowita!
Dlatego nam jej brakuje. Świetny przykład orientalnych wpływów w Europie.


Co jest najmniejszym obiektem w Waszych zbiorach?
MD: Wydaje mi się, że najmniejsze są grawerowane klejnoty i miniaturowe ordery (do 1 cm wysokości).

Jaką wystawę najbardziej chciałbyś zrobić (bez patrzenia na ograniczenia finansowe/czasowe/przestrzenne, etc.)?
MD: Miałem pomysł zrobienia filozoficznej wystawy na temat patriotyzmu – jak kształtował on ludzkie umysły i jak różnie może on być rozumiany lub wykorzystywany przez polityków. Ale marzę też o hicie związanym z grami 😉

Jakie są Twoje trzy ulubione obiekty ze zbiorów?
MD: Trudny wybór, więc spojrzę na to z osobistej perspektywy: 1. Turecki rząd koński po hetmanie Stefanie Czarnieckim z połowy XVII wieku 2. Karacena i buzdygan po hetmanie Stanisławie Jabłonowskim z końca XVII wieku 3. Gwiazda do Krzyża Wielkiego Orderu Wojskowego Księstwa Warszawskiego (Virtuti Militari) przyznana polskiemu bohaterowi, księciu Józefowi Poniatowskiemu w 1809.

***

Odpowiada Beata Pacana z Działu Sztuki Dalekiego Wschodu

Co jest najbardziej ikonicznym obiektem w Waszej kolekcji?
BP: Z mojego punktu widzenia to ‚Wielka Fala’ – Katsushiki Hokusaia.Wielka Fala – Katsushiki Hokusai

Ile filiżanek kawy wypijasz dziennie podczas pracy nad wystawą?
BP: Praca nad wystawą dostarcza tylu emocji, że nie muszę już pić kawy, żeby pobudzić umysł.

Który obiekt był najbardziej wymagający w konserwacji?
BP: Japońskie biurko pokryte laką z dekoracją typu nagasaki raden. Jego konserwacja miała miejsce w Tokio kilka lat temu.
Biurko pokryte laką z dekoracją typu nagasaki raden

***

Odpowiada Joanna Regina Kowalska (tkaniny) z Działu Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów

Co jest najbardziej niezwykłym obiektem w Waszej kolekcji?

JRK: Trudno wybrać… No popatrz na nie…

Czy kusiło Cię kiedyś, by przymierzyć dawną biżuterię?
JRK: Kusiło – owszem. Ale oparłam się pokusie…

Jak utrzymujecie uwagę millenialsów, równocześnie pozostając wiernym misji i obszarowi treściowemu muzeum?
JRK: Tylko w muzeum można znaleźć prawdziwe dawne dzieła sztuki i staramy się uczynić je jeszcze ciekawszymi poprzez opowiadanie historii.

Strasznie mnie ciekawi… gdybyś mogła wskoczyć do jakiegoś dzieła sztuki i zamieszkać w nim na 24 godziny, które byś wybrała i dlaczego?
JRK: Suknia Charles’s Worth’a – nie musiałabym całkowicie zmieniać swojego życia…

Jako bonus i jednocześnie zaproszenie na kolejną edycję #AskACurator, która odbędzie się 13 września 2017 roku, poprosiliśmy naszych kuratorów o odpowiedź dodatkowe pytania, które pojawiły się na Twitterze po tym, kiedy już  zakończyliśmy oficjalną część #AskACurator.

Jaka jest Twoja tajna broń w pracy?
BP: Tajna broń pozostanie tajną 😉
A na poważnie… W pracy kuratorskiej posługujemy się warsztatem, który jest połączeniem naszej wiedzy – szeroko pojętej, która bazuje na wielu dziedzinach. Tę łączymy z pasją i bezpośrednim, codziennym kontaktem ze zbiorami. Jest on źródłem naszych inspiracji i twórczego działania.

Czy na serio jesteś kuratorem czy może gwiazdą pop, która poproszono żeby wystawić kilka rzeczy, które Ci się podobają i nadać temu tytuł?

MD: Z pewnością nam, kuratorom, daleko do gwiazdorstwa. Ale gdybyśmy mieli pozostać w tej celebryckiej konwencji, to powiedziałbym, że bliżej nam do menedżerów gwiazd, którymi niewątpliwie są muzealne obiekty. Te, które są tego warte (mają to „coś”) promujemy, popularyzujemy, urządzamy im tournee (wystawy), dbamy o dobrą prasę, angażujemy w reklamy (muzeów).

Podsumowanie tegorocznej edycji akcji z udziałem kuratorów z MNK umieściliśmy tu: https://storify.com/MNKrk/askacurator-day-with-michal-dziewulski-beata-pacana

Zainspirowani sukcesem #AskACurator postanowiliśmy rozpocząć na blogu nowy cykl, w którym  kuratorzy z MNK będą odpowiadali na wasze pytania przesyłane do nas drogą elektroniczną na adres: internet@mnk.pl. W tytule wiadomości prosimy wpisać: „Zapytaj Kuratora”.

 

Michalina Pieczonka

 

Michalina Pieczonka – pracuje w Sekcji Nowe Media, gdzie tworzy i realizuje strategię komunikacji Muzeum w serwisach społecznościowych

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *