MNK-XIX-8950_Kobierzec_Czintamani_konserwacja_1038X576

Kobierzec z pałacu sułtana

W Pracowni Konserwacji Tkanin MNK trwają prace nad przywróceniem blasku niezwykłemu obiektowi. XVI-wieczny kobierzec turecki z motywami czintamani jest jednym z największych zachowanych na świecie – jego powierzchnia to prawie 40 metrów kwadratowych. Takie dywany można było spotkać w sułtańskich pałacach.

W roku 1901 został przekazany do zbiorów MNK z kościoła Bożego Ciała w Krakowie. Według tradycji kościelnej dywan został podarowany przez Stanisława Jabłonowskiego, pułkownika króla Jana Sobieskiego, po jego powrocie ze zwycięskiej, wiedeńskiej bitwy.

Ogromna powierzchnia kobierca jest wyzwaniem dla zespołu konserwatorów. Dodatkowo tkanina jest bardzo zniszczona i pocięta na osiem części, co sprawia, że  jest to jedna z najtrudniejszych konserwacji, jaką przeprowadzała pracownia.

Aktualnie, ze znakomitym efektem, zakończył się półroczny etap odczyszczania kobierca. Żywo zabrzmiały wydobyte spod wielowiekowych zabrudzeń kolory. Przed konserwatorami żmudna, wielomiesięczna praca – scalenie kolorystyczne i kompozycyjne tkaniny, by przywrócić szerokiej publiczności wspaniałe dzieło zdobiące kiedyś pałace sułtanów.

Więcej: Anna Olkuśnik-Tabisz, kierownik pracowni, o konserwacji kobierca czintamani.

Zobacz fotorelację z prac konserwatorskich


Anna Olkuśnik-Tabisz konserwator tkanin, kierownik Pracowni Konserwacji Tkanin i Ubiorów w MNK, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu (specjalność tkactwo artystyczne) i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywała w „Textile Conservation Studio” Londyn, od 25 lat pracuje w MNK. W dorobku zawodowym ma konserwacje obiektów tekstylnych dla: Muzeum Narodowego w Krakowie (m.in. Domu Jana Matejki w Krakowie, Muzeum XX Czartoryskich w Krakowie), Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Pieczyskach, Muzeum – Zamek w Łańcucie, Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, kościoła Mariackiego w Krakowie.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *