II wojna światowa, ewakuacja zbiorów z Sukiennic, zdjęcie archiwalne MNK

Czym jest Brzuch Muzeum?

Brzuch Muzeum, to muzeum niewidoczne na co dzień dla osób odwiedzających. To, co jest po drugiej stronie galerii, to co dzieje się zanim obraz zawiśnie na ścianie, zanim otworzymy wystawę. To muzeum od zaplecza, od kulis, muzeum przez dziurkę od klucza.

Nazwa bloga nawiązuje do akcji „Bżuh Mózeum” autorstwa Joanny Warszy i Michała Gorczycy przeprowadzonej podczas Nocy Muzeów 2009. Wówczas publiczność odwiedziła niedostępną dla niej na co dzień część muzeum – maszynownie, pokoje socjalne załogi, stolarnie, systemy wyjść ewakuacyjnych, windy towarowe, dyspozytornie, gabinety dyrektorów i straży muzealnej – miejsca, w których na co dzień funkcjonują niewidzialni dla zwiedzających pracownicy muzeum – decydujący o kształcie i profilu instytucji. Akcja nawiązywała z jednej strony do bezkompromisowych gestów futurystów, którzy głosili prymat techniki nad sztuką, apelowali o zburzenie muzeów, artystom kazali działać na ulicy i w fabrykach; z drugiej zaś do nurtu krytyki instytucjonalnej, w której wskazywano na złożoność społecznych, politycznych, symbolicznych kontekstów działania instytucji publicznych.

Blog Brzuch Muzeum jest wirtualną kontynuacją tej akcji. Zobaczycie jak pracujemy, jak tworzymy wystawy, jak przebiega konserwacja zbiorów. Przekonacie się, że muzealnie, nie znaczy nudno.

Pokażemy Wam muzeum, o jakim nie mieliście pojęcia.

Autorami tego bloga będą pracownicy MNK, ludzie pełni pasji i zaangażowania w swoją pracę. Bo muzeum to nie tylko zbiory, to także ludzie, dzięki którym możecie te zbiory oglądać w galeriach.

Zapraszamy do Brzucha Muzeum!

Pin It

One thought on “Czym jest Brzuch Muzeum?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *