Wystawa W przestrzeni Smoka, kurator Beata Pacana

Chiński smok na czerwonym dywanie – zachwycająca suknia

W 2010 roku galę otwarcia festiwalu filmowego w Cannes uświetniła obecność aktorki Fan Bingbing. Na czerwonym dywanie pojawiła się w sukni wieczorowej projektu jednego z najbardziej znanych chińskich projektantów haute couture Laurence’a Xu.

Kreacja w kolorze złoto-żółtym zachwycała długim trenem ozdobionym haftami z motywem fal o spienionych grzywach. Ponad nimi, wśród barwnych obłoków unosiła się para smoków bawiących się płonącą perłą. Górna część kreacji, asymetryczna,  z jednej strony odsłaniała ramię aktorki, z drugiej była wykończona rękawem z podwiniętym mankietem w kształcie końskiego kopyta matixiu.

Laurence Xu, Pomyślny obłok Orientu, © Victoria and Albert Museum, London
Laurence Xu, Pomyślny obłok Orientu, © Victoria and Albert Museum, London

Projektując tę niezwykłą suknię, Laurence Xu nawiązał do tradycji szat ostatniej cesarskiej dynastii Qing (1644-1911). Inspirował się klasyczną szatą smoczą longpao. Strój ten nosił cesarz, jego najbliższe otoczenie oraz rzesza urzędników – stąd występował on w wielu typach. Szata żółta zdobiona smokami o pięciu szponach zarezerwowana była dla chińskiego cesarza.

Projektant nadał kreacji poetycką nazwę Pomyślny obłok Orientu, odnosząc się do dobrowróżebnych motywów, które ją zdobią.

Replika sukni znajduje się w zbiorach Victoria and Albert Museum w Londynie, dzięki którego uprzejmości uzyskaliśmy jej zdjęcia.
Obecnie jest pokazywana w Metropolitan Museum w Nowym Jorku na wystawie China Through the Looking Glass,  gdzie jest prezentowana z kreacjami projektantów XX i XXI wieku czerpiących z bogatej kultury Państwa Środka, takich jak Paul Poiret, Christian Dior, Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Tom Ford, Alexander McQueen.

W kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się kilka szat smoczych longpao. Zapraszamy do ich obejrzenia na wystawie  W przestrzeni Smoka. Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie z bliska można podziwiać ich piękno, odczytywać ikonografię, zachwycać się kolorystyką jedwabiu czy detalem złotych haftów.

Zachwyćmy się, szukajmy inspiracji…

Beata PacanaBeata Pacana – historyk sztuki, adiunkt, kierownik Działu Sztuki Dalekiego Wschodu MNK, kuratorka (wraz z Beatą Romanowicz) wystawy „W przestrzeni Smoka Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie”.

Zdjęcie kurator Beaty Pacany na wystawie – Mirosław Żak, Pracownia Fotograficzna MNK.

Wystawę można oglądać w Gmachu Głównym MNK do 5 lipca. W dwie ostatnie niedziele trwania wystawy zapraszamy na oprowadzania, pokazy, warsztaty i koncerty.
Program finisażu wystawy „W przestrzeni Smoka”

 

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *