Henryk Siemiradzki

7 powodów, dla których warto przyjść na wystawę prac Siemiradzkiego

Od 20 maja w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oglądać można wystawę „Poszukując Arkadii”. Oto kilka przykładów dlaczego jest to #mustsee 😉

1. Jest to prezentacja niemal całej kolekcji dzieł Henryka Siemiradzkiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B. G. Woźnickiego [1]. Kolekcja ta jest jednym z najcenniejszych zespołów prac polskiego akademika znajdujących się w zbiorach muzealnych.

2. Jest to pokaz dzieł o wyjątkowej urodzie, w swym wyrazie kameralnych i nastrojowych. Najbardziej wśród nich znaczącą grupę stanowią sceny rodzajowe w plenerze, sielanki. Reprezentują one słabiej w Polsce znany nurt twórczości Siemiradzkiego, równie jednak istotny, jak jego monumentalne płótna w „wielkim stylu”. Wystawa w Malarni stwarza zatem możliwość pełniejszego poznania twórczości autora Pochodni Nerona.

3. Przypomina mało znane, malowane przez Henryka Siemiradzkiego na Ukrainie, młodzieńcze sceny rodzajowe.

4. Dzięki dwóm prezentowanym szkicom olejnym (do obrazu Rozbitek, 1878 i do Sceny przy studni, 1890) daje możliwość, by przyjrzeć się warsztatowi malarza i wczesnym fazom powstawania dzieł.

5. Nastrojowa aranżacja wystawy nawiązuje do scenerii wystaw II połowy XIX wieku – Henryk Siemiradzki pokazy swych dzieł niejednokrotnie aranżował sam, do ich plastycznej „oprawy” przykładał wielką wagę.

6. Prezentowane na wystawie studium Greczynki (1900) to synteza malarskiej harmonii i klasycznego piękna.

7. Pozwala odpocząć, wprowadzając w arkadyjską scenerię lekkich w nastroju scen z życia starożytnych, przenosi w słoneczny i niezwykle malowniczy pejzaż Italii; zachęca do sjesty…

To tylko kilka powodów, dla których warto zobaczyć tę wystawę. Może Wam uda się znaleźć inne?

Beata Studziżba-Kubalska – historyk sztuki, kustosz MNK. Zajmuje się sztuką polską XIX wieku oraz przełomu wieków, kurator wystawy „Poszukując Arkadii”

 

[1] Na wystawie nie prezentujemy monumentalnej kurtyny Siemiradzkiego dla Opery Lwowskiej (1900) oraz obrazu, będącego kopią kompozycji rosyjskiego malarza Tymoteusza Neffa Kąpiąca się (1858), którą Siemiradzki wykonał  w 1869.

Zdjęcie główne: Karol Kowalik – Pracownia Fotograficzna MNK

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *